piątek, 19 października 2018

Danuta Szymanowska

poetka i kronikarka

Zbiera materiały dotyczące historii i życia teraźniejszego Łeby. Z materiałów tych stworzyła dotąd cztery tomy wyjątkowej kroniki. Pierwszy tom zawiera reprodukcje przedwojennej Łeby i zdjęcia z lat powojennych, uzyskane z prywatnych albumów współmieszkańców. Następne trzy księgi pełne są relacji z koncertów, wystaw, wizyt i uroczystości, w których Pani Danuta uczestniczyła. Część opisów ozdobiona jest własnymi wierszami i fraszkami oraz zasłyszanymi anegdotami dotyczącymi lokalnego życia.

Pani Szymanowska jest znaną w Łebie poetką. Uświetnia miejskie uroczystości recytacją swoich wierszy. Tematyką jej utworów jest piękno Łeby i okolic. Kilka wierszy znalazło się w poetyckiej antologii "Księga Łeby", wydanej przez Bibliotekę Miejską w ramach serii Mare Poetarum.

Sztorm

Nocą ciszę przerywa wiatr,
harcując pomiędzy domami.
Chmury ukrywają gwiazdy
przed spóźnionym przechodniem.

Szum morza wpada do mieszkań,
przerywając głęboki sen.
Deszcz o szyby mocno zacina
to muzyka sztormowa gra.

Drzewa w błagalnym geście
wyciągają ramiona do nieba.
W kanale woda sięga pomostu,
tęczowe kutry szarpią cumy.

Białe bałwany pokryły morze
aż po daleki horyzont.