środa, 18 lipca 2018

Michał Osmański

modelarz

Swoje zainteresowania z zakresu modelarstwa zaczął rozwijać bardzo wcześnie. Już jako dziecko należał do sekcji modelarskich w Domu Harcerza i Aeroklubie w Toruniu. Kleił wtedy głównie modele latające.

Jednak najbardziej lubi wykonywać modele jednostek pływających. Ma na swoim koncie:

• kilka żaglowców (np. "Generał Zaruski", "Endeavour" ? okręt kapitana Jamesa Cooka, szkunery, galeony)
  • chińskie dżonki
  • statek ratowniczy RC-1
  • statek badawczy "Kaszubski Brzeg"
  • kutry rybackie
  • łodzie ratownicze

W 2004 roku Pan Michał wykonał replikę słynnej świerkowej tratwy NORD, na której w roku 1957 Andrzej Urbańczyk, dziś światowy rekordzista samotnej żeglugi, wypłynął z Łeby do Szwecji. Model został wykonany w skali 1:5 i można go obejrzeć w Bibliotece Miejskiej.

Tymczasowy numer 690 623 193