czwartek, 19 października 2017

Chiński Odpust w Zaczarowanym Mieście

Odpust w Zaczarowanym Mieście

Misjonarz z Pekinu będzie przewodniczyć Mszy św. podczas Odpustu w Zaczarowanym Mieście 15 sierpnia w Łebie. O. Waldemar Janecki, proboszcz odpustowej Parafii Wniebowzięcia NMP zaprosił misjonarza z Chin zainspirowany piosenką "Pekin digital sound" Sławomira Łosowskiego z albumu "Zaczarowane Miasto".

Łosowski jest poniekąd współtwórcą Odpustu w Zaczarowanym Mieście. Zaczęło się 6 lat temu, gdy artysta zaproszony na odpustowy koncert do Łeby, sam wybrał przepiękny plener Kapitanatu Portu na miejsce tego koncertu. A Łebę nazwał wówczas Zaczarowanym Miastem. I tak już zostało.

Od 6 lat obraz Morskiej Madonny Maxa Pechsteina wędruje 15 sierpnia z kościoła Ojców Oblatów na ołtarz podniebnej świątyni w Kapitanacie Portu Łeba, w miejsce spotkania lądu z morzem. Odpustowa Msza św. odprawiana jest zawsze o godz. 20, a po części religijnej grany jest koncert Zaczarowane Miasto Łosowskiego. Każdego roku odpusty te pokazują różne łebskie wątki. Były wątki rocznicowe i jubileuszowe - miasta i obecności w nim zakonu misjonarzy oblatów. Mocny był sztormowy wątek przed rokiem, podczas którego szczególne podziękowanie złożono służbom ratowniczym z lądu i morza, a gościem honorowym był red. Andrzej Zalewski z EkoRadia, patron łebskiej świątyni żywiołów. Dwa lata temu goszczono poetę Ernesta Brylla i wówczas symbolicznie uhonorowano artystów związanych z Łebą. Biblioteka wydała książkę, w której spotkały się obrazy, słowa i muzyka siedmiu artystów Zaczarowanego Miasta, a pośród nich - Maxa Pechsteina, Ernesta Brylla i Sławomira Łosowskiego.

Tegoroczny odpustowy gość z Pekinu jest zakonnym współbratem proboszcza łebskiej parafii. O. Ireneusz Dampc, oblat Maryi Niepokalanej - bo to o niego chodzi - pełni w Pekinie posługę pośród biednych, trędowatych i chorych na AIDS. Misję w Państwie Środka zaczął w 1997 r. od studiów języka kantońskiego na China University w Hong Kongu. Więcej o swojej pracy w Chinach opowie na spotkaniu po odpuście - 16 sierpnia w bibliotece.

A podczas samej odpustowej imprezy chiński wątek wzmocni chińska powiastka samego Michała Malinowskiego, dyrektora i kustosza Storyteller Museum w Warszawie, bardziej swojsko zwanego i znanego jako MuBaBaO. Prawdopobnie z powiastki tej dowiemy się o tajemnych dotąd powiązanich Łeby z Chinami.

Koncert Zaczarowane Miasto też będzie miał chiński akcent - właśnie ową sprawczą dla klimatu całego odpustu piosenkę "Pekin digital sound", powstałą w klimacie chińskiej fascynacji i refleksji Łosowskiego. Piosenkę wzbogaci specjalny aranż świateł, laserów i animacji.

A kilka dni przed odpustem zagości w Łebie morze herbaty, oczywiście chińskiej. Będą herbaciane spotkania, pokazy i warsztaty prowadzone przez sinologa Annę Włodarczyk, specjalistkę od herbaty oraz jej asystentkę Magdalenę Rybak. Zaprezentowane zostaną różne gatunki herbat, w tym słynny, choć mało rozpowszechniony gatunek turkusowy. Wakacyjna herbaciarnia czynna będzie w dniach 11-15 sierpnia w ogrodzie biblioteki, przy ceramicznej wiacie.

Zapraszamy na Odpust w Zaczarowanym Mieście.

poniedziałek-czwartek 12-19
piątek 8-19