środa, 13 grudnia 2017

Wspomnienie z odpustu w Zaczarowanym Mieście

A może Pan zagra u nas w przyszłym roku na odpuście? Nie, przepraszam, to był żart oczywiście. Ale 15. sierpnia ten żart sprzed roku zamienił się w łebiańską rzeczywistość.

Przygotowując ubiegłoroczny koncert Trzeciej Godziny Dnia ? najlepszej polskiej formacji pop-gospelowej, miałam niemały kłopot ze znalezieniem nagłośnienia, które spełni wymagania zespołu ? wokalistów, dużego chóru oraz licznej i znakomitej sekcji muzycznej (klawiszowiec TGD do Łeby przybył prosto z Londynu, z nagrania ze Stingiem). Przymuszona sytuacją, po niepowodzeniu ?podręcznych? kontaktów, zlecenie na usługę wystawiłam firmie Sławomira Łosowskiego, lidera zespołu Kombi i kompozytora wielu przebojów, choć bałam się, że to gwiazdor i świr. No i wstęp jakby potwierdził te obawy: gdy wraz ze swoimi gumisiami wpadł na plac przykościelny, od razu rzucił ?kiedy te głośniki przestaną pierdzieć?!? Chodziło chyba o kleryckie kolumny, a może i o nasze placowe. Ojciec Proboszcz z miejsca zarządził: Ty zajmujesz się nim, a ja zespołem.

Wtedy właśnie palnęłam Łosowskiemu ów żart o zagraniu na następnym odpuście. Żart, no bo jak na serio takiemu ogolonemu na zero Idolowi proponować kościelną imprezę? Słodkiego, miłego życia? Przytul mnie?

A jednak... Jeszcze tego samego wieczoru poznałam płytę Nowe Narodziny, na której większość kompozycji Idola inspirowana jest Biblią.. Później, 2. października, odważyliśmy się, a właściwie to Ojciec Proboszcz się odważył, na ów pamiętny koncert w naszym kościele. Wówczas po raz pierwszy padło, że Łeba jest Zaczarowanym Miastem ? od Łosowskiego.

Na początku roku, planując jubileuszowy koncert, namierzyłam Maleo Reggae Rockers (A ja żyję, żyję, żyję w tym mieście już tyle lat...), ale okazało się, że 15. sierpnia zespół występuje w Kolonii, na Światowych Dniach Młodzieży. Nie ma w życiu przypadków ? Naczelny Reżyser sprawił, że w Łebie na odpuście ma zagrać Sławomir Łosowski.

Po długich deszczach nastał piękny 15. dzień sierpnia...

Jestem w raju... ? aż tak wzruszył się Błażej z ?Gitar Niepokalanej?, gdy zobaczył scenę w Kapitanacie Portu. A niech Szwecja wie, jak Łeba się bawi ? to br. Sławek. Ojcze Proboszczu, zgłosiliście 500 uczestników, a ile razy więcej tu mamy? ? dyskretnie odnotował Pan Komendant Policji. Sławek, moje życie bez Twojej muzyki zbladło. Zagraj Taniec w słońcu. Chłopaki zzielenieją, jak im powiem, na czym w Łebie byłem. To muzyka mojego życia. Najlepszy koncert. Chcemy Słodkiego, miłego życia. Na Zaczarowane Miasto spadł złoty deszcz.

Przed koncertem była jubileuszowa Eucharystia. Sprawowała ją w mistycznej scenerii podniebnej świątyni morskiej, pod opieką Madonny Pechsteina, nasza obecna wspólnota oblacka. Ojcowie, w imieniu własnym oraz swoich poprzedników, podziękowali za Dobro, którego zaznali podczas 60 lat duszpasterzowania w Łebie i przeprosili za upadki.

Do zadumy o Łebie i Niebie zaprosił łebian i gości prof. Józef Borzyszkowski. Przywołamy w kolejnym Ichtys jego refleksję, a na teraz i zawsze niech pozostanie z nami Profesorskie życzenie: Zanim z tego raju przejdziemy do Nieba, trwajmy w klimacie, nastroju i wartościach dzisiejszego wieczoru w Zaczarowanym Mieście. Amen.

15.08.2005r.

Godziny otwarcia

poniedziałek 8 -18
wtorek 8 -18
środa 8 -18
czwartek 8 -18
piątek 8 -18

Kontakt

ul. 11 Listopada 5a [mapa]
84-360 Łeba
Tel. +48 059 8661723
Tymczasowy numer 690 623 193
NIP: 8411338650
Napisz do nas e-mail

Polub nas na Facebook'u Muzyka Kontakt Kontakt Kontakt