wtorek, 17 października 2017

Wieczór Trzech Króli

Poleskie Sokoły z Ukrainy, zakopiański Krywań, Jerzy Połomski, góralskie Jedlicki, rosyjski chór Gloria, Tomek Kamiński z Nocnej Zmiany Bluesa oraz miejscowe chóry i zespoły: Jantar, Echo, Falare, Belcanto i Stella Maris kolędowały wspólnie z mieszkańcami w łebskie Wieczory Trzech Króli, organizowane przez bibliotekę miejską od 1993 roku.

Święto Trzech Króli jest tradycyjnym świętem kultury chrześcijańskiego świata. Po raz pierwszy o tej tradycji usłyszeli łebianie w 1993r. od poety ks. prof. Janusza St. Pasierba, znawcy kultury śródziemnomorskiej.

W łebskie Wieczory Trzech Króli, poza wspólnym kolędowaniem i koncertem, jest także okazja do rozmowy o najważniejszych wydarzeniach z zakresu szeroko rozumianej kultury, które czekają mieszkańców i turystów w nowym roku. Od kilku lat te rozmowy prowadzone są na przykościelnym placu starej parafii, przy ognisku z symbolicznym poczęstunkiem chlebem i winem.

Rok 2012 wyznaczać będą wydarzenia związane z rocznicami: 655. lecia Łeby, 55. lecia legendarnego rejsu Tratwą przez Bałtyk i 45. lecia utworzenia Słowińskiego Parku Narodowego.

GLORIA

Chór Dziecięcej Szkoły Artystycznej w Zielenogradsku. W jego skład wchodzą uczniowie i absolwenci szkoły. Chór koncertuje dużo w swoim rodzinnym mieście Zielenogradsku i w Kaliningradzie, a także w innych miastach Rosji oraz w Polsce, na Litwie i w Niemczech. Zdobył wiele wyróżnień i nagród. Między innymi srebrny dyplom w międzynarodowym konkursie Gaude Cantem w Bielsko Białej w roku 2006. W repertuarze chóru są utwory rosyjskich i światowych kompozytorów muzyki klasycznej, pieśni narodowe, muzyka prawosławna i pieśni kompozytorów współczesnych. Na trzechkrólowym koncercie w Łebie 6 stycznia 2012 roku chór zaśpiewa kolędy i kilka niespodzianek, a na specjalną prośbę biblioteki Ave Maria Cacciniego. Koncert odbędzie się w gościnnym kościele ojców oblatów. Poprzednio chór gościł w Łebie dwukrotnie: w 2004 na Wieczorze Trzech Króli i w 2007 z ok. 650. lecia Łeby.

poniedziałek-czwartek 12-19
piątek 8-19