Prezentujemy oto przepisy zebrane przez Klub Seniora "Niezapominajka", działający przy łebskim kole Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów i zapraszamy do wyboru spośród nich najbardziej apetycznej i smacznej siódemki. Ale żeby to ustalić, najpierw trzeba by podane przepisy wypróbować. We własnej kuchni lub też wpraszając się do łebskiego domu. Proszę więc próbować i wybierać. Smacznego!
PASZTECIKI RYBNE
Składniki:
Ciasto: 1/2 kg mąki
1 1/2 kostki Palmy
1/2 szklanki piwa
Czerwona mielona papryka
Farsz:
1kg fileta z dorsza, 1 pęczek włoszczyzny, 1 pęczek koperku, 1 czerstwa bułka, 2 łyżki kaszy manny, sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, zielona pietruszka.
Wykonanie:
Rybę ugotować w wywarze z warzyw z przyprawami. Wystudzić rybę w wywarze. Zmielić z namoczoną bułką, dodać kaszę manną, zieloną pietruszkę, koperek, doprawić do smaku.
Ciasto:
Mąkę pszenną posiekać na stolnicy z Palmą i połączyć z piwem. Odstawić do lodówki na 2 godziny. Ciasto rozwałkować, pokroić w kwadraty ok. 7cm, nałożyć farsz, zwijać w rulon. Układać na blachę. Z wierzchu posmarować papryką połączoną z solą i wodą. Piec w piekarniku w temp. 190- około 15 minut.
DELICJE RYBNE
Składniki:
1/2 kg fileta z dorsza, pęczek włoszczyzny, liść laurowy, sól, pieprz, ziele angielskie, 2 łyżeczki żelatyny, zielona pietruszka (posiekana) wg uznania.
Sałatka:
Śliwki z syropu 100g, rodzynki 100g, jabłko 100g, ananas z puszki 100g, kukurydza konserwowa 100g, majonez 300g, sól, pieprz, zioła prowansalskie, 1 cytryna.
Wykonanie:
Rybę ugotować w wywarze z warzyw. Wystudzić w wywarze. Wyjąć rybę, rozdrobnić, dodać przyprawy, zieloną posiekaną pietruszkę, 2 łyżki majonezu. Połączyć to wszystko i uformować kuleczki.
Wykonanie sałatki:
Owoce pokroić w kostkę, dodać majonez, zieloną pietruszkę, przyprawy. Na półmisku ułożyć sałatkę, na sałatkę kuleczki. Udekorować owocami, pietruszką i plastrami cytryny. W 1/2l. wywaru rozpuścić żelatynę i oblać kuleczki. Pozostawić do stężenia.
FILET Z DORSZA W SOSIE CZOSNKOWYM
Składniki:
1kg fileta z dorsza bez ości, sól, przyprawa do ryby, olej rzepakowy, mąka kukurydziana, jajko.
Sos czosnkowy:
2 ząbki czosnku, 1 bułka zwykła, 1/3 słoika majonezu, sól, pieprz, kilka kropki soku z cytryny do smaku.
Wykonanie:
Filet z dorsza oprószyć solą, przyprawą do ryb (np. Kamis), obtoczyć w mące kukurydzianek oraz jajku i usmażyć na rozgrzanym oleju.
Wykonanie sosu:
Bułkę moczymy w mleku, następnie odciskamy ją i zdejmujemy skórkę. Majonez, bułkę, czosnek i sok z cytryny wkładamy do blendera i miksujemy. Doprawiamy solą i pieprzem. Sos dzielimy na 3 części. Do jednej dodajemy przecier pomidorowy, do drugiej odrobinę kurkumy, do trzeciej zmiksowany zielony groszek. W ten sposób otrzymujemy tęczowy sos. Sosy wstawiamy na 15 minut do lodówki. Układamy na półmisku usmażonego fileta i polewamy kolorowymi sosami. Dekorujemy płatkami migdałowymi, cytryną i zieloną pietruszką. Można również zalać galaretą warzywną.
ŚLEDŹ PO RYBACKU
Świeżego śledzia skropić sokiem z cytryn i przyprawą do śledzi (ryb) na 30 min. Na 1kg śledzi, świeżo usmażonych, zrobić zalewę; włoszczyznę, 2 cebule, 1 szklankę wody + 2/3 szklanki octu, 3 łyżki koncentratu, warzywa w drobne paski, a cebulę w kostkę, zalać wrzącą wodą, posolić, pieprz, cukier, liść bobkowy i ziele angielskie, wlać ocet, zagotować, wystudzić i zalać smażonego śledzia na 12 godzin.
Można zjeść do ziemniaków w mundurkach lub z bułką z masłem.
KARP, SANDACZ PO KASZUBSKU
Składniki:
1kg ryby, 2 łyżki mąki, 2 marchewki, pietruszka, seler, por, 2 duże cebule, kieliszek białego wina wytrawnego, 150ml kwaśnej śmietany, olej, ziele angielskie, liść laurowy, sól, pieprz.
Rybę sprawić, posolić, pokroić w dzwonki, odstawić na 30min do lodówki. Por oczyścić, cebulę obrać - pokroić w piórka. Marchewki, pietruszkę, seler obrać i pokroić w słupki. Ziele angielskie rozetrzeć w moździerzu. Olej rozgrzać, warzywa, smażyć 3 minuty; dodać ziele, pokruszyć liść, posolić i pieprzem doprawić. Podlać winem, dusić 5 minut, dodać śmietanę. Rybę usmażoną przełożyć do brytfanny, zalać warzywami i dusić na małym ogniu jeszcze 10 minut.
ZUPA Z FLĄDRY
Składniki:
1 kg flądry, 2-3 cebule, marchewka, pietruszka, mały seler.
1/2 pęczka koperku (może być suszony lub mrożony), 150ml (pół szklanki) słodkiej śmietany, łyżka soku z cytryny, liść laurowy, 3-4 ziarna ziela angielskiego i pieprzu ziarnistego, sól, 2 żółtka, 2 łyżki mąki, kostka bulionowa lub Vegeta.
Przygotowanie:
Ryby oczyścić, wypatroszyć, ściągnąć ciemną szorstką skórę. Opłukać. Posolić, odstawić na 30min do lodówki.
Włoszczyznę zetrzeć na grubej tarce. Można też pokroić. Cebulę obrać. Warzywa zalać 1,5l wody. Dodać przyprawy, kostkę bulionową lub łyżeczkę Vegety. Gotować aż warzywa będą miękkie. Przecedzić i dodać łyżkę soku z cytryny. Następnie do wywaru włożyć flądrę i gotować 10min na wolnym ogniu, uważając żeby się nie rozgotowała. Ryby wyjąć. Część śmietany wymieszać z mąką, dodać do zupy i zagotować. Pozostałą śmietanę wymieszać z żółtkami, wlać do zupy, chwilę podgrzewać mieszając (nie wolno zagotować). Doprawić solą, pieprzem, gdy mało kwaśna - cytryną lub odrobiną kwasku cytrynowego. Wsypać koperek. Ryby można obrać z ości i dodać do zupy.
SAŁATKA ZE ŚLEDZIA SOLONEGO
3-4 filety ze śledzia solonego
1 por - biała część
1 puszka kukurydzy
1 puszka czerwonej fasolki
Majonez, pieprz do smaku.
Śledzie pokroić w centymetrowe paski. Por w talarki lub półksiężyce (wedle uznania). Dołożyć odsączoną kukurydzę i fasolkę. Dodać pieprz do smaku i majonezu według gustu.
TORCIK ŚLEDZIOWY
Ugotować 3 ziemniaki i 3 marchewki. Osobno zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Tacka śledzi matias. 2 cebule w kosteczkę i 1/2 puszki groszku, 6 łyżek majonezu.
Do miski szklanej - najlepiej przezroczystej - układamy warstwowo:
I ziemniaki starte na tarce
II 2 łyżki majonezu rozsmarować
III śledzik w kostkę
IV cebulkę w kostkę, pieprz (świeżo zmielony), sól
V 2 łyżki majonezu
VI ugotowaną i startą marchewkę
VII 2 łyżki majonezu
VIII na wierzch rozsypać zielony groszek
KOTLETY RYBNE Z DORSZA
Składniki:
2kg filetów z dorsza, 2-3 bułki, szklanka mleka, 2 duże cebule, 2 ząbki czosnku (kto lubi, może dodać więcej czosnku), 4 jajka, 1/2 piersi z kurczaka, 20dkg świeżego chudego boczku, sól, pieprz ziołowy, odrobinę pieprzu czarnego, tarta bułka, olej do smażenia.
Wykonanie:
Z filetów (oczyszczonych i umytych) wybieramy części bez ości i skóry (pozostałe kawałki można usmażyć lub ugotować). Rybę wraz z cebulą, czosnkiem, piersią z kurczaka, boczkiem i bułką namoczoną w mleku i odciśniętą, przepuścić przez maszynkę.
Do masy dodać jajka, przyprawy i starannie wyrobić. Formujemy kotlety, obtaczamy w bułce tartej i wkładamy na patelnię na dobrze rozgrzany tłuszcz. Smażymy tak długo, aż będą rumiane i chrupiące. Podawać z ziemniakami posypanymi koperkiem i surówką z kiszonej kapusty. Smakują i na ciepło, i na zimno.
II wersja:
Do przygotowanej masy rybnej można dodać włoszczyznę startą na grubej tarce (marchew, pietruszkę i trochę selera). Można zmienić to z rybą.
III wersja:
Do przygotowanej masy dodajemy pęczek posiekanego koperku.
PULPETY RYBNE
Z masy przygotowanej na kotlety (z dorsza - obok) można ugotować pulpety rybne. Zagotować 1l wody z włoszczyzną i przyprawami (liść laurowy, sól, ziele angielskie; włoszczyzna może być z mrożonki krojona w paski). Formować z masy okrągłe pulpety. Obtoczyć w mące i kłaść do wrzącego wywaru. Gotować około 30min. Wymieszać łyżkę mąki z 1/2 szklanki śmietany i zagęścić wywar. Do smaku dodać odrobinę kwasku cytrynowego. Pod koniec wsypać posiekanego koperku.
ŚLEDŹ PO JAPOŃSKU
Składniki:
3 szt. śledzia solonego wymoczonego
4 jaja na twardo
1/2 puszki groszku
2 ogórki konserwowe
2/3 szklanki majonezu
1/2 łyżeczki papryki w proszku i cukru
cebulka i natka pietruszki
Wykonanie:
Wymoczone śledzie pokroić w małe kawałki na ukos. Ugotowane jajka na połówki, cebulkę w talarki, oprószyć papryką i cukrem. Ogórki w plasterki i układać na platerowy talerz lub tacę. Cebulę na ogórek, jajko, na to filet śledziowy, polać majonezem i posypać groszkiem.
ŚLEDZIKI MOSKALIKI
Składniki:
2-3 kg śledzia świeżego małego lub średniego
4-5 litrów wody
3-4 łyżki soli
1/2 litra octu 10%
łyżka cukru, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz ziarnisty
Wykonanie:
Śledzie oczyścić z głów i wnętrzności, obmyć. Do szklanego naczynia lub garnka kamiennego wlewamy wodę, ocet, wsypujemy sól i cukier. Mieszamy, aby rozpuściły się sól i cukier. Zalewa powinna być dość słona i kwaśna. Nie może być za słona, bo śledzie będą twarde. Trzeba wyważyć proporcje próbując smak zalewy. Dodajemy przyprawy i wkładamy śledzia na 24 godziny. Gdy śledź jest większy trzymamy dłużej w zalewie. Gdy już się zamarynują (sprawdzamy czy przy kręgosłupach nie są z krwią) oczyszczamy z kręgosłupów, wyjmujemy na durszlak aby odsączyć z wody. Potem robimy filety, z których ściągamy skórę. Posypujemy pieprzem ziołowym, czarnym, papryką. Mieszamy delikatnie, aby równomiernie rozłożyć przyprawy. Następnie zwijamy w ruloniki i ciasno układamy w słoiki. Na szybkie zużycie przekładamy drobno pokrojoną cebulą skropioną lekko octem. Zalewamy to i po kilku godzinach przekąska gotowa. Gdy zalewa jest dobrze przygotowana, śledziki rozpływają się w ustach.
Nie ważyłam nigdy śledzi i nie miałam stałych proporcji soli, octu i cukru. Miałam miskę na śledzia i kamienny garnek do marynowania. Doprawiałam to na oko. Przepis był przekazywany ustnie przez gospodynie. Kamienny garnek lub szklany słój są po to, by sól i ocet nie wchodziły w reakcję z naczyniem.
SAŁATKA Z ŁOSOSIA WĘDZONEGO NA ZIMNO
Składniki:
25-50 dkg łososia wędzonego
5 jaj ugotowanych na twardo
2-3 cebule białe
2-3 cebule czerwone
1 puszka kukurydzy, sos czosnkowy, pieprz do smaku, 4-5 ogórków konserwowych
Wykonanie:
Łososia pokroić w kostkę lub w paski. Jajka, ogórki, cebulę w drobną kostkę. Produkty układać według dowolnej kolejności, najlepiej w szklanej misce do ich wyczerpania. Wierzch przykryć sosem czosnkowym.
Najlepiej smakuje przygotowana 1 dzień wcześniej. Nie dosalać za szybko, bo pamiętajmy, że łosoś jest słony.
DORSZ DUSZONY W POMIDORACH
Składniki:
800g fileta z dorsza
1 puszka pomidorów bez skórki
1 łyżka mąki pszennej
2 łyżki oliwy
1 łyżeczka soku z cytryny
2-3 ząbki czosnku
sól, pieprz, bazylia, łyżeczka curry, olej do smażenia
Wykonanie:
Rybę umyć, pokroić w dzwonka, skropić sokiem z cytryny, posypać solą, pieprzem i obtoczyć w mące. Podsmażyć z obu stron.
Przygotować pomidory wkładając je na rozgrzaną oliwę, dodać czosnek, przyprawić do smaku solą, pieprzem, cukrem i dusić to około 10-15 minut, mieszając.
Następnie włożyć przygotowane wcześniej porcje ryby i dusić jeszcze 10min. Posypać pietruszką i bazylią.
Można spożywać na ciepło. Smakuje również na zimno.
ŚLEDZIE SMAŻONE FASZEROWANE
Składniki:
800g-1kg oczyszczonych śledzi
Farsz: 50g suszonych grzybów, 1 cebula, 1 jajko, 1 sucha bułka,
5 łyżeczek bułki tartej, 2 łyżki śmietany 30%, 1 łyżka masła,
2 łyżki mąki, natka pietruszki, sól, pieprz, mleko
Wykonanie:
Umyte śledzie namoczyć na 1-2 godziny w mleku. W tym czasie zalane wcześniej wrzątkiem grzyby po 30 minutach odcedzamy i ponownie zalewamy wodą i gotujemy do miękkości. Ugotowane grzyby siekamy na drobno i dodajemy do podsmażonej na maśle cebuli, dodajemy również namoczoną i odciśniętą bułkę, śmietanę. Dusimy to około 2-3min. Farsz doprawiamy solą, pieprzem, natką pietruszki i dokładnie mieszamy.
Śledzie odsączamy z mleka, oprószamy solą, pieprzem i napełniamy farszem. Posypujemy mąką, maczamy w jajku, obtaczamy w bułce tartej. Smażymy około 4 minut z każdej strony.
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie ich swobodnego przepływu (tzw. RODO). więcej
Funkcję Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Łebie pełni Pani Anna Cykman.
Kontakt e-mail: anka.cykman@gmail.com